15.4.16

HOLLY CUMA LİNKLERİ 3

Ayın yarısının cumalarını atlamış olabilirim nedeni  gezmek değil dalgınlık. Neyse yine dalmayım :) Buyrun Holly cuma linkleri..
  • Bulutlara baktığımı biliyordur, tanıyan beni. Ve hep devrik cümle kurduğumu da bilir :) Bulutlara bakma sevdam, Gavin Pretor Pinney'in "Bulut Gözlemcisinin Rehberi" kitabını okumaya başlamadan az önce başladı. Sonra da çığrından çıktı. "Bazen hiçbir şey yapmamak için bahanelere ihtiyaç vardır, Ve bulut gözlemleme hiç bir şey yapmamayı meşrulaştırıyor" diyor, Gavin..  İşte tam da bunun için bulutları gözlemliyorum. Kendisinden dinlemek/izlemek için buraya tıklayın.
  • Sanat nedir diye düşünüp duruyorum yıllardır. Yani Jacson Pollock boyaları tuvale fırlatmış ve sanat olmuş. Ben de yapabilirim demediniz mi şimdi denerken. Hatta aynısını yaptınız az önce :) Sanat oldu mu? Daha fena sorular da var? Sanatı sadece sanatçı mı yapar? Sanatçı'nın dışkısı da sanat mıdır? Son soruyu ben sormadım.. Piero Manzoni sormuş. Geçen sene bir çocuk kitabında tanıştık onunla. Dışkı mevzusuna gelince. Manzoni, bahsettiğim soruyu sormuş ve sonra cevabı bulmak için dışkısını 30 gr lık kutulara koyup  önemli galerilere satmış. Nefesini de bir balona doldurup sergilemişliği var kendisinin. Bu linkte  Manzoni'nin bunlara benzer  ilginç işlerine dair herşey var. En hoşuma giden tarafı, yazıyı yazanın çok tatlı bir dille Manzoni ile kurgu bir röportaj yapmış olması. 
  • Maker hareketi ni duydunuz mu? Çocukların geleceği diyip duruyoruz da, geleceklerinde ne tür becerilere ihtiyaçları olacağını düşünemiyoruz sanki...Maker hareketi (Adı da pek güzel) buna kafa yoruyor işte. Teknoloji desen, o kadar sanal ve soyut değil mevzu.  Eliyle koluyla, aklıyla ve teknolojiyle haşır neşir olup, tüketici değil üretici olmayı harekete geçiren bir hareket diyim. Gerisini okuyun ya da linkteki videodan izleyin.
İyi Haftasonları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder