27.3.16

HOLLY CUMA LİNKLERİ 2Zor bir haftaydı. Dünyanın yarısı her gün karanlık oluyor. Alışmış olmam lazım  ama hala karanlık yüzünü görünce (dünyanın, hayatın, insanın) ağır geliyor..


Holly Cuma Linkleri biraz da bunları bir süreliğine  unutabilmek için..Hafta boyunca aklıma geldikçe ekledim aşağıdakileri. Hazırdı. Zor hafta zor bir günle bitti :( umarım mutlu bir haftaya başlıyoruzdur hep birlikte...

  • İlk link bir arşiv.. Birileri üşenmemiş yaklaşık 2-3 yaş aralığında (24-40 ay) çocukların çizimlerini, (bir kısmının karalama evresinde olduklarını tahmin edersiniz) , karalamalarını, noktalamalarını ilk çizgilerini, ilk motiflerini tek tek  kayıt altına almış. 8000 kadar olunca bu yaş dönemlerine dair fikir sahibi oluyor insan.  Soldaki menüden kategori seçerek bakabilirsiniz.  
  • İkinci link de bir arşiv :)  MOMA koleksiyonunu internet üzerinden paylaşıma açmış. Momo kadar olmasın Moma'yı çok severim. Onunla ilk kez üniversitede eski bir fransız dergisinde karşılaştık. Adını bi türlü telafuz edemediğim bu dergide, heykel bahçesinin 4 mevsim halinin fotoğrafları vardı.Uzun uzun baktım fotoğraflara (yarım saati bulabiliyordu bu bakmalar bazen) A farkettim de bir şeye böyle uzun baktığımda genelde oraya gidebiliyorum, bir nevi ışınlanmayı bulmuş olabilir miyim :).. Neyse, teşekkürler  MOMA 
  • Bu Holly Cuma görsel yüklü olacak ama Book By Its Cover ı da eklemek istedim. Ben çocuk kitapları kısmını sevdiğim için onun linki açılacak. Gerisini kurcalarsınız. Tasarım kitaplar ve sanatçı eskiz defterleri var içinde. Her kitap tek tek önerilesi. Maden gibi bişey. 
  •  Bilmem farkında mısınız kendimi tutuyorum ve reggio meggio demiyorum hiç :) Ama Melisa Scott'un  çocuklara bakışı ve dokümantasyonları çok etkiledi beni... bir tanesinin linkini iletiyorum diğerlerini izlemek isterseniz sizi tutmam. Seeing Children, çocukları  gözlemek (reggio da çocuğu dinlemek denir) üzerine biraz eleştirel bir bakış. Gerçekten, çocukları görebiliyor muyum diye düşündürdü bana.. (düşündürdü beni de olabilir:)

İyi Haftasonları

beyhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder