14.2.12

bir resme neler saklanabilir?

Emir, bu çalışmayı bir hastane odasında annesinin yeni doğumunu beklerken çizdi. O sabah biraz gergindi, çevresinde kim varsa tersledi, benimle bir süre konuşmadı. Bekleme sürecinde defterim imdadımıza yetişti. Bu çizimi benim illüstrasyonlarımı taklit ederek yaptı .  Benim  defterdeki çizimlerimi beş on dakika kadar inceledi, desenlerle ilgili sorular sordu. Sonra her bir desene kendi isimler verdi. Bir oyun gibi başladı, Emir gibi kağıdı kalemi sevmeyen bir çocuğun resim çizmek isteyeceği hiç aklıma gelmezdi Ben de çizebilir miyim diye sordu ve bu resmi çizdi.

Çizerken ne yaptığını görmeyeyim diye odanın bir kenarına gitti ama konuşmalarını duyabildim. Bazı desenlere göz göz deseni, tırnak tırnak deseni gibi tekrarlanan isimler takmıştı ve çizerken hep bunları tekrarladı. Çalışması yarım saate yakın sürdü. Resmi bana verirken bazı açıklamalar yaptı. "Bu resimde 4 kalp saklı ", "Kanatlarının sesi kanadında saklı" gibi sırlardı bunlar.   Bu çizimdeki canlının  !ne olduğunu kendisinin de bilmediğini söyledi, ben de  bu nedir diye sormadım zaten. Nasıl çizdiğine dair de açıklamalar yaptı. Resmini anlatırken çok heyecanlıydı.İlk önce karın bölgesinde başka bir canlı yaparak başladığını  sonra bunu kanatları olan başka bir şeyin gövdesi haline getirdiğini anlattı.

Emir o günün sabahı  gerçekten çok gergindi belki de heyecanlıydı ama resim çalışmasından sonra sakinleşti. Kullandığı kalemlerimi ona hediye ettiğimde tekrar heyecanlandı.  Hiç yapmayacağı şeyler yaptı. Defalarca teşekkür etmek, kalemleri pantolonunun kenarına takıp onlara bakıp bakıp odada ve koridorda volta atmak gibi. Sanki yürüyüşü değişti :) Arada bir gelip gerçekten beğendin mi bu yaptığımı diye tekrarlattı düşüncelerimi.O gün, ne olduğunu bilmediğimiz bir kanatlı yaratık daha çizdi. Sonraki günlerde beni hayrete düşüren çalışmaları oldu.

Ve evet  resimdeki 4 kalbi buldum o gün. Yeni yaptığı çalışmalarda da çizimlerinin içine hep bir şeyler gizliyor Emir. Kendini de öyle bir gizlemiş ki ancak 10 yaşına geldiğinde fark edebildik Emir'in  böyle bir yeteneği olduğunu.


11 yorum:

 1. Ama bu bir yetenek, hem de gözardı edilmemesi gereken bir yetenek!

  YanıtlaSil
 2. Vay canına. Yazıyı okurken içimden "yarım saat ne çizebilir bir çocuk" diye geçirmiştim ama bu çizim kesin yarım saat almıştır.

  YanıtlaSil
 3. 4 kalbi ben de buldum :) Bu da yetenekten sayilir mi ? :P

  YanıtlaSil
 4. çok ama çok etkileyici!!!

  YanıtlaSil
 5. Çok etkileyici bir öykü bu. Resim de öyle. Kim bilir iç dünyasında neler neler oluyor...

  YanıtlaSil
 6. Harika,çok yetenekliymiş Emir ve senden ne kadar etkilenmiş..İnsanın senin gibi teyzesi olması da büyük şans..Can ile tanışmanızı çok istiyorum,eminim ki o da etkilenir senden ve çizdiklerinden...Geniş,rahat bir zaman olsun istiyorum ama belki de en iyisi bir an önce tanışıp kaynaşmak..sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hmm eger sen cok yogun olursan gelemessen fln biz can la basbasa takilabiliriz birazcik sanki :)) .. her zaman haticecim. sevgiler

   Sil
 7. ayy canım benim,keşke takılsanız başbaşa,hepimiz çok memnun oluruz bu durumdan,adresi vereyim :)

  YanıtlaSil